PCBUCK15G (15mm) Gold Paracord Buckles
In stock
SKU: PCBUCK15G
Size:
Gold plastic parachute cord buckles are available in 12mm or 15mm sizes. The 15mm (about 5/8 inch) plastic buckle is the most versatile for making bracelets, as it can be used for the comfort of small and large wrists. This buckle can fit up to 4 strands of 4mm Bonnie Braid cord or 550 Military Spec Parachute Cord through each end. The 12mm (15/32"-1/2") plastic buckle is the perfect fit for making small child and women's size bracelets, as it can be used for the comfort of small or large wrists.